روانی 2016

ترامپ ۲۰۱۳: حمله به سوریه هیچ عایدی ندارد/ ترامپ ۲۰۱۷: باید در سوریه کاری بکنم

۱۷ فروردین ۱۳۹۶
دونالد ترامپ در حالی دولت سوریه را به «حمله شیمیایی» متهم کرده و از لزوم اقدام آمریکا سخن گفته که در بحبوحه جنجالها در سال ۲۰۱۳ در خصوص اقدام نظامی واشنگتن علیه دمشق خطاب به باراک اوباما گفته بود: «به سوریه حمله نکن».

 

به گزارش فارس، با نگاهی به توئیت‌های دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۳ و مخالفت او با اقدام نظامی علیه سوریه به خاطر ادعای «استفاده از تسلیحات شیمیایی» و عبور دمشق از «خط قرمز باراک اوباما»، یک موضوع خود را به وضوح نشان می دهد و آن اینکه  موضع رئیس جمهور کنونی آمریکا در قیاس با ۴ سال قبل، تغییر اساسی کرده است.

رئیس‌جمهور آمریکا در کنفرانس خبری چهارشنبه (دیروز) دولت سوریه را به «حمله شیمیایی وحشتناک» در ادلب متهم کرد و در اظهارنظری جنگ طلبانه گفته که «اکنون این مسئولیت من است که باید با آن مواجه شوم».

از ترامپ درباره اینکه آیا آمریکا اقدام نظامی در سوریه خواهد کرد و اینکه طرح او برای این موضوع چه هست، سوال شد.
وی در مورد احتمال مداخله نظامی در سوریه گفت: «در موضوع نظامی، نمی‌گویم که چه کاری انجام می‌دهم. من از اختیاراتم استفاده می‌کنم، چون خط قرمزهای زیادی نقض شده، اما نمی‌گویم که قصد دارم چه کنم».

رئیس‌جمهور آمریکا همچنین تصریح کرد: «آنچه دیروز در سوریه اتفاق افتاد، نگاه من به (بشار) اسد و سوریه را خیلی زیاد تغییر داد».

این اظهارنظر در حالی مطرح شده که او در جریان کارزار انتخاباتی سال گذشته، بارها از موضع دولت باراک اوباما در قبال سوریه انتقاد کرده و حتی در یکی از مناظرات انتخاباتی درباره رئیس‌جمهور سوریه گفته بود: «(بشار) اسد آدم  بدی است اما او دارد تروریستها را می‌کُشد».

از سوی دیگر، ترامپ در سال ۲۰۱۳ و در بحبوحه جنجال‌ها و تهدیدات باراک اوباما برای اقدام نظامی علیه سوریه به خاطر عبور از خط قرمز ادعایی «استفاده از سلاح‌های شیمیایی»، نظر کاملا متفاوتی از آنچه حالا ابراز داشته، مطرح کرده بود.
رئیس‌جمهور کنونی آمریکا با توئیت‌هایی که در اوج تهدیدات و جنجال‌ها درباره «اقدام نظامی آمریکا علیه سوریه» در سال ۲۰۱۳ منتشر شده بود،  از باراک اوباما خواسته بود که به سوریه حمله نکند.

اول سپتامبر آن سال، او حمله آمریکا به سوریه را «وحشتناک» و «بسیار پرهزینه» خوانده بود؛ هزینه‌ای که از نظر ترامپ فراتر از مسائل مالی پیش می‌رفت.

چهارم سپتامبر ۲۰۱۳ ترامپ در توئیتی نوشت: «آنچه من می‌گویم این است که از سوریه دور بمانید».

وی در توئیت پنجم سپتامبر تاکید کرده بود: «دوباره به این رهبر خیلی احمقمان می‌گویم که به سوریه حمله نکن. اگر این کار را بکنی، اتفاقات بد بسیار زیادی حادث خواهد شد و از آن جنگ، هیچ چیز عاید آمریکا نخواهد شد».

ترامپ ۷ سپتامبر ۲۰۱۳ هم در توئیتی دیگر با تاکید بر اینکه هیچ موضوع خوبی از حمله به سوریه عاید آمریکا نخواهد شد، نوشت: «رئیس‌جمهور اوباما به سوریه حمله نکن».

انتهای پیام/ص