روانی 2016

کاخ سفید: اوباما برای حفظ روند آشتی با کوبا تلاش می‌کند

۲۴ آذر ۱۳۹۵
کاخ سفید اعلام کرد، باراک اوباما مستقیما از دونالد ترامپ خواهد خواست تا آشتی میان کوبا و آمریکا را از مسیرش منحرف نکند و تاکید دارد که عقب‌گرد به ضرر منافع آمریکا و مردم کوبا خواهد بود.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه ایندین اکسپرس، بن رودز، معاون مشاور امنیت ملی آمریکا گفت، به‌رغم تهدید رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا برای بستن درهای مذاکره با هاوانا، دولت اوباما امیدوار است تا ترامپ را به حفظ سیاست کنونی درباره کوبا متقاعد کند.

در حالی که تنها چند هفته تا روی کار آمدن ترامپ فرصت باقی مانده است، اوباما و مشاورانش به دنبال تحکیم بیشتر یکی از میراث‌های سیاست خارجی دولت کنونی هستند؛ گشایشی در روابط دو دشمن سابق جنگ سرد که از دو سال پیش آغاز شده است. گرچه اوباما محدودیت‌های تجاری و سفر را با دستورات اجرایی کاهش داده است اما اگر ترامپ بخواهد می‌تواند آنها را لغو کند.

بن رودز در کنفرانس تلفنی با خبرنگاران گفت: کوبا جزو مواردی است که رئیس‌جمهور اوباما روی آن تاکید خواهد کرد که این رویکرد درستی برای منافع آمریکا است.

ترامپ که ۲۰ ژانویه رسما آغاز به کار می‌کند، متعهد شده است که به مشارکت با کوبا خاتمه خواهد داد مگر آنکه هاوانا "توافق بهتری" را پیش روی آمریکا بگذارد که شامل ارائه آزادی‌های سیاسی گسترده‌تر بشود. دولت کوبا هنوز درباره اظهارات ترامپ موضع‌گیری نکرده است.

معاون مشاور امنیت ملی آمریکا گفت: معتقدیم که هرگونه تلاش برای بستن مسیر آشتی، لطماتی به بار می‌آورد که این آثار مخرب شامل منافع مردم کوبا، آمریکا و منافع اقتصادی واشنگتن و نیز جایگاه ما در آمریکای لاتین می‌شود.

به گفته رودز، دولت اوباما تلاش دارد تا این سیاست را "بازگشت‌ناپذیر" کند. او تاکید کرد که تغییر موضع آمریکا تنها موجب "تندروی" کوبایی‌های مخالف توافق آشتی می‌شود.